­
BUSHI KARATE & COMBAT SPORT

Medalje Statistik

­

- Bushi har opbygget en solid grundstamme af elitekæmpere, som hvert år henter mange medaljer, både Nationalt og Internationalt...

BUSHI Trænerteam

 

2019 - 173 medaljer
2018 - 128 medaljer
2017 - 153 medaljer
2016 - 150 medaljer

- Bushi Karate & Combat Sport`s resultater ved stævner:

TOTALT 2019: 173 medaljer - 45 X Guld
-------------------------------------------------

- X-Mas Cup 2019: (Klubmesterskab)

Grp. 1. Kata Piger 6-10 år
Celia Kristensen: Guld
Amanda Wilhjelm: Sølv
Natalia Greda: Bronze

Grp. 2. Kata Drenge 6-10 år
Elias Kristensen: Guld
Kimmo Froeshøj: Sølv
Alexandr Hansen: Bronze
Thorbjørn Larsen: Bronze

Grp. 3. Kata Piger 11-14 år
Emilie Eriksen: Guld
Olivia Eriksen: Sølv
Jazmin Krog: Bronze
Sofia Møgelvang: Bronze

Grp. 5. Kumite Piger 6-10 år
Celia Kristensen: Guld
Amanda Wilhjelm: Sølv
Natalia Greda: Bronze

Grp. 6. Kumite Drenge 6-10 år
Elias Kristensen: Guld
Kevin Aalborg: Sølv
Alexandr Hansen: Bronze
Kimmo Froeshøj: Bronze

Grp. 7. Kumite Piger 11 -14 år
Emilie Eriksen: Guld
Jasmin Krog: Sølv
Olivia Eriksen: Bronze
Silke Krog: Bronze

Årets Karate-Ka 2019:
Laila Delsouz

Fighterpokalen 2019:
Elias Kristensen

- Nordisk Mesterskab, Kolding Danmark:
Erika Batakujevic: Guld

- Ippon Karate Cup 2019:
Daniel stauning: Guld (åben klasse)
Freja Bendtsen: Sølv
Kevin Aalborg: Sølv
Kimmo Froeshøj: Bronze
Mikkel Stauning: Bronze

- Greve / Panda Cup 2019:
Maja Radakovic: Guld - Grevecup piger 10 år
Emilie Eriksen: Guld - Panda Cup piger U14 år
Celia Kristensen: Sølv - Pandacup piger 10 år
Kimmo Froeshøj: Sølv - Pandacup drenge 9 år
Mia Bjarup Warming: Bronze - Panda Cup piger U14 år

- SKIF Cup - Danske stilartsmesterskaber 2019:
Laila Delsouz: Guld - Grand Champion kvinder 18-39 år
Olivia Eriksen: Guld - Kata Piger 8-10 år
Sofia Møgelvang: Guld - Piger 12 år
Claudia Buwembo: Sølv - Kata, Piger 12-15 år
Elias Kristensen: Bronze - Kata, Drenge 8-11 år
Emilie Eriksen: Sølv - Kata, Piger 12-15 år
Mia Bjarup Warming: Sølv - Piger 12 år
Morten Skindersø: Sølv - Mænd master II 50+ år - Kyu
Laila Delsouz: Sølv - Kvinder 18-39 år - Dan
Daniel Stauning: Bronze - Grand Champion mænd 18-39 år
Nicolai Lindhage: Bronze - Grand Champion mænd 18-39 år
Niels Clemmensen: Bronze - Mænd Kata Master
Mikkel Stauning: Bronze - Drenge 13 år
Kevin Aalborg: Bronze - Drenge 10-11 år
Daniel Stauning: Bronze - Mænd 18-39 år - Dan
Nicolai Lindhage: Bronze - Mænd 18-39 år - Dan

- Kaizen Open 2019 - Kolding:
Oliver Nielsen: Guld - Kata Male Junior
Oliver Nielsen: Bronze - Kata Male Senior

- WKF World Championship U21 VM 2019 - Chile, Santiago:
Erika Batakujevic: Bronze - Junior -53kg

- Polish Open 2019 - Bielsko-Biala, Polen:
Erika Batakujevic: Bronze - Junior -53kg

- WIKF World Championship Stilarts VM 2019 - London, England:
Erika Batakujevic: Guld - Female Kumite Junior -53kg
Erika Batakujevic: Guld - Team Kumite Female Seniors
Tiffany Thalsø: Guld - Team Kumite Female Seniors
Victor Jay: Guld - Male Kumite Seniors, -60kg
Malou Thalsø: Sølv - Female Kumite U12 -42kg
Mikkel Stauning: Sølv - Team Kumite Male U14
Oliver Nielsen: Sølv - Male Kumite Junior -68kg
Oscar Backer: Sølv - Team Kumite Male U14
Philip Carlsen: Sølv - Senior Kumite +84kg
Vanesa Radakovic: Sølv - Female Kumite Kadet Open
Daniel Stauning: Bronze - Team Kumite Male Seniors
Erika Batakujevic: Bronze - Female Kumite Junior Open
Erika Batakujevic: Bronze - Team Kumite Female U18
Mads Bendtsen: Bronze - Male Kumite Junior +76kg
Maja Radakovic: Bronze - Female Kumite U12 Open
Maja Radakovic: Bronze - Team Kumite Female U12
Maja Radakovic: Bronze - Team Kumite Female U14
Malou Thalsø: Bronze - Female Kumite U12 Open
Malou Thalsø: Bronze - Team Kumite Female U12
Oscar Backer: Bronze - Male Kumite U14 -50kg
Philip Carlsen: Bronze - Team Kumite Male Seniors
Tiffany Thalsø: Bronze - Team Kumite Female U18
Vanesa Radakovic: Bronze - Female Kumite Kadet +54kg
Vanesa Radakovic: Bronze - Team Kumite Female U18
Victor Jay: Bronze - Team Kumite Male Seniors

- Kaizen Kiko Doryuko Cup 2019 - Kolding, Danmark:
Olivia Eriksen: Guld - Kata U12 piger 10-6 kyu
Emilie Eriksen: Guld - Kata U14 piger 10-6 kyu
Sofia Møgelvang: Sølv - Kumite U14 piger -40 kg >8 kyu
Emilie Eriksen: Bronze - Kumite U14 piger -40 kg >8 kyu

- Spottenweetkampf 2019 - Eckernförde, Tyskland:
Mads Mainz Bendtsen: Sølv - Kumite Juniors U18 male +76kg
Mads Mainz Bendtsen: Sølv - Kumite Team Juniors-Seniors U18/+18 male open

- Officielle Danske Mesterskaber Shobu Ippon 2019 - Glostrup, Danmark:
Philip Carlsen: Guld - Kumite, Senior Plus mænd
Victor Jay: Guld - Kumite, Senior mænd
Laila Delsouz: Sølv - Kumite, Senior kvinder
Freja Maintz Bendtsen: Bronze - Kumite piger kadet
Chalam Singthong: Bronze - Kumite kvinder veteran
Niels Clemmensen: Bronze - Kumite mænd master

- Budo Cup 2019 - Ishøj, Danmark:
Elias Kristensen: Guld - Kata
Emilie Eriksen: Guld - Kata
Kevin Aalborg: Guld - Kumite
Maja Radakovic: Guld - kumite
Olivia Eriksen - Sølv - Kata
Celia Kristensen: Sølv - Kata
Freja Bendtsen: Sølv - Kumite
Malou Thalsø: Sølv - Kumite
Oscar Backer: Bronze - Kumite
Sofia Møgelvang: Bronze - Kata
Celia Kristensen: Bronze - Kumite
Elias Kristensen: Bronze - Kumite
Jazmin Krog: Bronze - Kata
Mads Bendtsen: Bronze - Kumite

- SKIF Stilarts Verdensmesterskaber 2019 i Hradec Kralove - Tjekkiet:
Oscar Backer: Bronze - Kumite drenge U14
Mikkel Stauning: Bronze - Kumite drenge U14

- Gladsaxecup 2019 - Gladsaxe, Danmark:
Mads Mainz Bendtsen: Guld - Kumite 16-17 år Drenge 3.kyu-Dan +68kg
Tiffany Thalsø: Sølv - Kumite 16-17 år Piger 3.kyu-Dan +54kg
Daniel Stauning: Sølv - Kumite 18-34 år Mænd 3.kyu-Dan +75kg
Chalam Foged Singthong: Sølv - Kumite +45 år Kvinder 3.kyu-Dan
Kimmo Froeshøj: Sølv - Kumite 8 år Drenge
Mikkel Stauning: Bronze - Kumite 12 år Drenge 3.kyu-Dan
Chalam Foged Singthong: Bronze - Kata +45 år Kvinder 3.kyu-Dan
Niels Clemmensen: Bronze - Kata +45 år Mænd 3.kyu-Dan
Emilie Eriksen: Bronze - Kata 12 år Piger 10.-4.kyu
Erika Sørensen: Bronze - Kata 12 år Piger 10.-4.kyu

- EuroCup 2019 - Zell Am See, Østrig:
Erika Batakujevic: Guld - Female Junior -53kg
Erika Batakujevic: Sølv - Female Junior Open
Vanesa Radakovic: Sølv - Kumite Team Female U16

- Officielle Danske Mesterskaber 2019 - Gråkjær Arena, Holstebro:
Erika Batakujevic: Guld - Female kumite kadet -54kg
Erika Batakujevic: Guld - Female Team kumite kadet
Vanesa Radakovic: Guld - Female Team kumite kadet
Jasmin Valant: Guld - Female Team kumite kadet
Daniel Stauning: Sølv - Male Kumite senior -84kg
Oliver Nielsen: Bronze - Male Kata junior
Oliver Nielsen: Bronze - Male Kata senior
Laila Delsouz: Bronze - Female kumite senior -68kg
Tiffany Thalsøe: Bronze - Female kumite junior +54kg
Victor Jay: Bronze - Male Team kumite senior
Philip Carlsen: Bronze - Male Team kumite senior
Daniel Stauning: Bronze - Male Team kumite senior
Maja Radakovic: Bronze - Female kumite 10år
Mikkel Stauning: Bronze - Male kumite 13år

- Årets udøver 2019:
Erika Batakujevic fik prisen: Årets udøver 2019.

- Harasuto World Cup 2019, Lodz Polen:
Oscar Backer: Guld - Kumite U14 drenge -45kg
Vanesa Radakovic: Sølv - Team Kumite Female Kadet
Erika Batakujevic: Sølv - Team Kumite Female Kadet
Freja Bendtsen: Sølv - Team Kumite Female Kadet
Erika Batakujevic: Bronze - Kumite kadet -54kg
Freja Bendtsen: Bronze - Kumite Female Kadet +54kg

- Swedish Karate Open 2019 - Kristianstad, Sverige:
Maja Radakovic: Guld - Kumite Female 9år
Oscar Backer: Guld - Kumite drenge 12år -146cm
Maja Radakovic: Bronze - Kata Female 9år
Oliver Nielsen: Bronze - Junior Male Kata
Oliver Nielsen: Bronze - Senior Male Kata
Freja Mainz Bendtsen: Bronze - Kumite Team Female 13 år

- Doryuko Cup 2019 - Kolding, Danmark:
Jazmin Krog: Sølv - Kata puljen U12 piger 10.-6. kyu
Sofia Møgelvang: Sølv - Kumite U12 piger -32kg

- Arawaza Cup 2019 - Halle, Tyskland:
Daniel Stauning: Sølv - Kumite U21 Open

- Karate Masters 2019 - Malmø, Sverige:
Maja Radakovic: Guld - Kumite (Shobu Ippon)
Maja Radakovic: Guld - Kumite (WKF)
Mikkel Stauning: Guld - Kumite (Shobu Ippon)
Daniel Stauning: Guld - Kumite (Shobu Ippon)
Oscar Backer: Guld - Kumite (WKF)
Maja Radakovic: Sølv - (Kata)
Freja Bendtsen: Sølv - Kumite (WKF)
Emillie Eriksen: Bronze: - (Kata)
Sofia Møgelvang: Bronze: - (Kata)
Mikkel Stauning:Bronze: - Kumite (WKF)
Oscar Backer: Bronze: - Kumite (Shobu Ippon)
Freja Bentsen: Bronze: - Kumite (Shobu Ippon)

- Ishøj Karate Cup 2019 - Ishøj, Danmark:
Mikkel Stauning: Sølv - Kumite hold U14 drenge
Oscar Backer: Sølv - Kumite hold U14 drenge
Mads Mainz Bendtsen: Bronze - Kumite junior drenge + 76kg
Freja Mainz Bendtsen: Bronze - Kumite piger u14 +55kg

- Grand Prix Slovakia 2019 - Bratislava, Slovakiet:
Erika Batakujevic: Sølv - Kumite Kumite Kadet -54 kg

- WKF European Championship U21 EM 2019 - Gigantium, Aalborg:
Erika Batakujevic: Guld - Female Cadet -54 kg

- Hamburg Open 2019 - Hamborg, Tyskland:
Daniel Stauning: Bronze - Kumite
Mads Bendtsen: Bronze - Kumite

- Austrian Karate Championscup 2019 - Hard, Østrig:
Erika Batakujevic: Guld - Female Cadet -54 kg

­