­
BUSHI KARATE & COMBAT SPORT

Medalje Statistik

­

- Bushi har opbygget en solid grundstamme af elitekæmpere, som hvert år henter mange medaljer, både Nationalt og Internationalt...

BUSHI Trænerteam

 

2018 - 128 medaljer
2017 - 153 medaljer
2016 - 150 medaljer
2015 - 164 medaljer

- Bushi Karate & Combat Sport`s resultater ved stævner:

TOTALT 2018: 128 medaljer - 46 X Guld
-----------------------------------------------------

- X-Mas Cup 2018: (Klubmesterskab):

Grp. 1. Kata Piger 6-10 år
Celia Kristensen: Guld
Amanda Wilhjelm: Sølv
Shaslynn Ghavidel: Bronze
Jasmin Krog: Bronze

Grp. 2. Kata Drenge 6-10 år:
Elias Kristensen: Guld
Valdemar Jacobsen: Sølv
Max Østergaard: Bronze
Kevin Aalborg: Bronze

Grp. 3. Kata Piger 11-16 år:
Jasmin Valant: Guld
Emilie Eriksen: Sølv
Erika Sørensen: Bronze
Sofia Møgelvang: Bronze

Grp. 4. Kata Drenge 11-14 år:
Philip Jacobsen: Guld
Olafur Klargaard: Sølv
Mikkel Marcussen: Bronze
Carl Emil Johansen: Bronze

Grp. 5. Kumite Piger 6-10 år:
Celia Kristensen: Guld
Amanda Wilhjelm: Sølv
Jasmin Krog: Bronze

Grp. 6. Kumite Drenge 6-10 år:
Kevin Aalborg: Guld
Aleksandr Hansen: Sølv
Elias Kristensen: Bronze

Grp. 7. Kumite Piger 11 -16 år:
Claudia Buwembo: Guld
Oline Jøndrup: Sølv
Sofia Møgelvang: Bronze
Caroline Andreasen: Bronze

Grp. 8. Kumite Drenge 11-14 år:
Mikkel Marcussen: Guld
Carl Emil Johansen: Sølv
Olafur Klargaard: Bronze
Philip Jacobsen: Bronze

Årets Karate-Ka 2018:
Rena Claudia Buwembo

Fighterpokalen 2018:
Emilie Eriksen

- WKF NORDISKE MESTERSKABER 2018 - TAMPERE FINLAND:
Erika Batakujevic: Guld - Kumite

- Ippon Karate Open 2018:
Maja Radakovic: Guld - Kata
Maja Radakovic: Guld - Kumite
Vanesa Radakovic: Guld - Kumite
Mikkel Stauning: Guld - Kumite
Freja Bendtsen: Guld - Kumite

- Kaizen Open 2018:
Victor Jay: Guld - Kumite senior -60 kg
Daniel Stauning: Guld - Kumite
Vanesa Radakovic: Guld - Kumite Hold
Maja Radakovic: Guld - Kumite
Laila Delsouz: Sølv - Kumite
Mikkel Stauning: Bronze - Kumite

- Polish Open 2018:
Erika Batakujevic: Bronze - Kumite Kadet -54 kg
Erika Batakujevic: Bronze - Kumite Junior -53 kg
Philip Carlsen: Bronze - Kumite Senior -84 kg
Maja Radakovic: Bronze - Kumite U10 år

- SKIF Cup - Danske stilartsmesterskaber 2018:
Oscar Backer: Guld - Kumite
Chalam Foged: Sølv - Hold Kata hold
Søren Thestrup: Sølv - Hold Kata hold
Niels Clemmensen: Sølv - Hold Kata hold
Malou Thalsøe: Sølv - Kumite
Tiffany Thalsøe: Sølv - Kumite
Freja Bendtsen: Sølv - Kumite
Laila Delsouz: Sølv - Kumite
Mads Bendtsen: Bronze - Kumite
Mikkel Stauning: Bronze - Kumite

- Lion Cup 2018:
Erika Batakujevic: Guld - Kumite

- Banzai Cup 2018:
Nicolai Lindhage: Bronze - Kumite

- BUDO CUP 2018, Ishøj Danmark:

Oliver Nielsen: Guld - Kata
Maja Radakovic: Guld - Kumite
Claudia Buwembo: Guld - Kata
Claudia Buwembo: Guld - Kumite
Kevin Aalborg: Bronze - Kumite

- WIKF DENMARK EUROPAMESTERSKABERNE 2018 BRAGA, PORTUGAL:
Erika Batakujevic: Guld - Kumite
Erika Batakujevic: Guld - Kumite, åben klasse
Erika Batakujevic: Guld - Kumite junior
Maja Radakovic: Guld - Kumite
Philip Carlsen: Guld - Kumite
Philip Carlsen: Guld - Hold Kumite senior
Victor Jay: Guld - Hold Kumite senior
Victor Jay: Sølv - Kumite
Laila Delsouz: Sølv - Kumite
Laila Delsouz: Sølv - Hold Kumite senior
Mads Bendtsen: Sølv - Hold Kumite kadet
Mads Bendtsen: Bronze - Kumite
Freja Bendtsen: Bronze - Kumite
Malou Thalsøe: Bronze - Kumite
Laila Delsouz: Bronze - Kumite, åben klasse
Philip Carlsen: Bronze - Kumite, åben klasse
Vanesa Radakovic: Bronze - Hold Kumite kadet
Erika Batakujevic: Bronze - Hold Kumite kadet
Tiffany Thalsøe: Bronze - Hold Kumite kadet
Oscar Backer: Bronze - Hold Kumite drenge
Freja Bendtsen: Bronze - Hold Kumite piger

- Gladsaxe Cup 2018:
Laila Delsouz - Guld - kumite
Oscar Backer - Guld - Kata
Mikkel Stauning - Guld - Kumite
Oscar Backer - Sølv - Kumite
Jasmin Valant - Bronze - kumite
Oliver Backer - Bronze - kumite
Oliver Nielsen - Bronze - kata
Tiffany Thalsøe - Bronze - kumite
Kevin Aalborg - Bronze - Kumite
Freja Bendtsen - Bronze - Kumite

- Youth League, Karate 1 - Sofia, Bulgarien:
Erika Batakujevic: Sølv - Kumite -54 kg

- Swedish Karate Open 2018
Tiffany Thalsøe: Guld - Hold kumite
Mads Bendtsen: Sølv - Kumite
Malou Thalsør: Sølv - Kumite
Freja Bendtsen: Sølv - Kumite
Oliver Nielsen: Bronze - Kumite
Laila Delsouz: Bronze - Kumite

- Harasuto Cup 2018:
Nicolai Lindhage: Guld - Kumite

- Officielle Danmarksmesterskaber 2018 - Holstebro:
Erika Batakujevic: Guld - Kumite
Philip Carlsen: Guld - Kumite
Malou Thalsøe: Guld - Kumite
Maja Radakovic: Guld - Kata
Erika Batakujevic: Guld - Hold kumite
Tiffany Thalsøe: Guld - Hold kumite
Theodora Christensen: Guld - Hold kumite
Oscar Backer: Sølv - Kata
Laila Delsouz: Sølv - Kumite Shobu Ippon
Philip Carlsen: Sølv - Kumite
Maja Radakovic: Sølv - Kumite
Laila Delsouz: Bronze - Kumite
Mads Bendtsen: Bronze - Kumite
Nicolai Lindhage: Bronze - Kumite

- Hamburg Open 2018:
Freja Bendtsen: Sølv - Kumite
Maja Radakovic: Bronze - Kumite
Oscar Backer: Bronze - Kumite
Tiffany Thalsøe: Bronze - Kumite

- Ishøj Karate Cup 2018:
Oliver Nielsen: Guld - Hold kumite
Erika Batakujevic: Bronze - Kumite
Oscar Backer: Bronze - Kumite
Freja Bendtsen: Bronze - Hold kumite
Anna Larsen: Bronze - Hold kumite
Vanesa Radakocic: Bronze - Hold Kumite

­