­
BUSHI KARATE & COMBAT SPORT

Medalje Statistik

­

- Bushi har opbygget en solid grundstamme af elitekæmpere, som hvert år henter mange medaljer, både Nationalt og Internationalt...

BUSHI Trænerteam

 

2018 - 128 medaljer
2017 - 153 medaljer
2016 - 150 medaljer
2015 - 164 medaljer

- Bushi Karate & Combat Sport`s resultater ved stævner:

X-Mas Cup 2011: (Klubmesterskab)
Kata 10-8 kyu:
Anna Lauemøller: Guld
Gustav Jensen: Sølv
Victor Aaen: Bronze
Anton Höfelsauer: Bronze

Kata 7-5 kyu:
Monique Duus: Guld
Emil Rosenstrøm: Sølv
Mathias Sommer: Bronze
Frederik Bonde Kyhl: Bronze

Kata 4-1 kyu:
Rasmus Olsen: Guld
Ida Jørgensen: Sølv
Thomas Rytter Meisner: Bronze
Simon Vagn-Hansen: Bronze

Kumite 10-8 kyu:
Alex Justesen: Guld
Benjamin Andreasen: Sølv
Gustav Jensen: Bronze
Pernille Justesen: Bronze

Kumite 7-5 kyu:
Emil Rosenstrøm: Guld
Anton Baltser: Sølv
Frederik Bonde Kyhl: Bronze
Tobias Backer: Bronze

Kumite 4-1 kyu:
Rasmus Olsen: Guld
Victor Jay: Sølv
Anna Gille: Bronze
Thomas Rytter Meisner: Bronze

Årets Karate-Ka 2011:
Monique Duus

Fighterpokalen 2011:
Anton Baltzer

SKIF Cup 2011 - Helsinge Hallerne:
Emil Rosenstrøm: Sølv - Kata drenge 10 år
Emil Rosenstrøm: Guld - Kumite drenge 10 år (klubrekord i finale: 8-0 på 34 sek.)
Anton Balzer: Bronze - Kata drenge 10 år
Monique Duus: Guld - Kata piger 8-9 år
Anton Höfelsauer: Bronze - Kumite drenge 8-9 år
Tobias Backer: Bronze - Kumite drenge 10 år
Daniel Larsen: Bronze - Kumite drenge 11 år
Thomas Rytter Meisner: Bronze - kumite drenge 12-13 år
Ida Jensen: Guld - kumite piger 9-10 år
Sandra Røbel: Sølv - kumite piger 13 år
Victor Jay: Guld - kumite kadet drenge
Rasmus Olsen: Guld - kumite junior drenge kyu-grader
Ida Jørgensen: Guld - kumite junior piger kyu-grader
Salah Eddine Ziat: Guld - holdkumite shubo ippon mænd
Morten Rytter Meisner: Guld - kumite ungsenior mænd sortbælter
Morten Rytter Meisner: Bronze - kumite shobu ippon mænd
Morten Rytter Meisner: Guld - holdkumite shubo ippon mænd
Philip Carlsen: Guld - kumite senior mænd + 75 kg sortbælter
Philip Carlsen: Sølv - kumite shobu ippon mænd
Philip Carlsen: Guld - holdkumite shubo ippon mænd

Officielle Danmarksmesterskab for Børn 2011:
Monique Duus: Bronze - Kata
Daniel Larsen: Bronze - Kumite
Simon Vagn-Hansen: Bronze - Kumite

British Open - Glasgow 2011:
Philip Carlsen: Sølv - Kumite +84 kg
Philip Carlsen: Bronze - Kumite (åben klasse)

Sydhavscup 2011:
Monique Duus: Sølv - Kata
Daniel Larsen: Sølv - Kata
Arthur Green: Bronze - Kumite
Sandra Røbel: Bronze - Kumite

Officielle Danmarksmesterskab for Junior & Kadet 2011:
Arthur Green: Guld - Kumite (Danmarksmester 2011)
Sara Stegler: Sølv - Kumite
Rasmus Olsen: Bronze - Kumite
Ida Jørgensen: Bronze - Kumite
Casper Bregnbak: Delt 4. plads - Kumite

Øresundscup 2011:
Victor Jay: Guld - Kumite
Casper Bregnbak: Sølv - Kumite
Emil Rosenstrøm: Sølv - Kumite
Emil Rosenstrøm: Sølv - Kata
Monique Duus: Sølv - Kata
Victor Jay: Fighterpokal for stævnets bedste fighter

Liven Cup International 2011:
Anton Baltser: Bronze - Kata
Monique Duus: Sølv - Kata
Daniel Larsen: Bronze - Kata
Thomas Rytter Meisner: Sølv - Kata
Anton Baltser: Sølv - Kumite
Daniel Larsen: Guld - Kumite
Thomas Rytter Meisner: Guld - Kumite
Danni Løbnitz: Sølv - Kumite
Ida Jørgensen: Sølv - Kumite
Rasmus Olsen: Sølv - Kumite
Samt pokal for "Bedste Team"

SKIF Europamesterskaber i Budapest - Ungarn 2011:
Rasmus Olsen: Bronze - Holdkumite
Ida Jørgensen: 4. plads - Holdkumite
Philip Carlsen: 4. plads - Hold kumite
Salah Eddine Ziat: 4. plads - Holdkumite
Arthur Green: Top 8 - Kumite

Officielle Danmarksmesterskab 2011:
Philip Carlsen: Sølv - Kumite +84 kg
Salah Eddine Ziat: Bronze - Kumite +84 kg

Gladsaxe Cup 2011:
Ida Jørgensen: Guld - Kumite
Victor Jay: Guld - Kumite
Rasmus Olsen: Sølv - Kumite
Josefine Backer: Sølv - Kata
Oliver Backer: Sølv - Kumite
Casper Bregnbak: Bronze - Kumite
Danni Løbnitz: Bronze - Kumite
Oliver Backer: Bronze - Kata
Thomas Rytter Meisner: Bronze - Kumite

Bushido Open 2011:
Emil Rosenstrøm: Guld - Kata

Talent Cup Ulfborg 2011:
Anna Gille: Sølv - Kumite
Emil Rosenstrøm: Sølv - Kumite
Daniel Larsen: Sølv - Kumite
Sandra Røbel: Sølv - Kumite
Thomas Rytter Meisner: Sølv - Kumite
Anton Baltzer: Bronze - Kumite
Alexander Derrett: Bronze - Kumite
Samt pokal for "Bedste Coach"

­