­
BUSHI KARATE & COMBAT SPORT

Medalje Statistik

­

- Bushi har opbygget en solid grundstamme af elitekæmpere, som hvert år henter mange medaljer, både Nationalt og Internationalt...

BUSHI Trænerteam

 

2018 - 128 medaljer
2017 - 153 medaljer
2016 - 150 medaljer
2015 - 164 medaljer

- Bushi Karate & Combat Sport`s resultater ved stævner:

TOTALT 2012: 135 medaljer
--------------------------------------------------------
Boble Cup 2012 - Puljestævne Ishøj:
Thomas Rytter Meisner: Guld - Kumite (Gruppevinder)
Rasmus V. Mortensen: Guld - Kumite (Gruppevinder)
Morgan Mehl-Tranberg: Guld - Kumite (Gruppevinder)
Laura Lyck: Guld - Kumite (Gruppevinder)

X-Mas Cup 2012: (Klubmesterskab)
Kumite grp. 1. Drenge o. 12 år.
Victor Jay: Guld
Casper Bregnbak: Sølv
Daniel Stauning: Bronze
Thomas Rytter Meisner: Bronze

Kumite grp. 2. Drenge u. 12 år.
Emil Rosenstrøm: Guld
Thobias Backer: Sølv
Mathias Braarup: Bronze
Aske Kondo: Bronze

Kumite grp. 3. Begynder mix.
Amalie Lauemøller: Guld
Andreas Jul Larsen: Sølv
Casper Carstensen: Bronze
Victor Fahlgren Nielsen: Bronze

Kumite grp. 4. Piger u. 13 år.
Laura Lyck: Guld
Ida Jensen: Sølv
Anna Lauemøller: Bronze
Natasja Vagn-Hansen: Bronze

Årets Karate-Ka 2012:
Victor Jay

Fighterpokalen 2012:
Amalie Lauemøller

VM Sydney - Australien - SKIF Stilarts Verdensmesterskaber:
Morten Rytter Meisner: Guld - Kumite, SKIF Verdensmester
Rasmus Mortensen: Guld - Kumite, SKIF Verdensmester
Victor Jay: Sølv - Kumite, SKIF Vice-Verdensmester
Isabell Niemi: Sølv - Kumite, SKIF Vice-Verdensmester
Amalie Andersen: Bronze - Kumite
Alexander Derrett: Bronze - Kumite
Thomas Rytter Meisner: Top 5 - Kumite
Ida Jørgensen: Top 5 - Kumite
Rasmus Olsen: Top 8 - Kumite
Arthur Green: Top 16 - Kumite
Andreas Schwartz: Top 16 - Kumite

Kaizen Cup 2012:
Laura Lyck: Sølv - Kumite

Göteborg Karate Open 2012:
Andreas Schwartz: Guld - Kumite
Rasmus Mortensen: Sølv - Kumite
Ida Jensen: Bronze - Kumite
Emil Rosenstrøm: Bronze - Kumite
Daniel Stauning: Bronze - Kumite
Thomas Rytter Meisner: Bronze - Kumite

Czech Karate Open Euro Grand Prix:
Andreas Schwartz: Guld - Kumite
Rasmus Mortensen: Top 5 - Kumite
Alexander Derrett: Top 5 - Kumite

SKIF Cup 2012 - Nationalt Stilartsmesterskab:
Emil Rosenstrøm: Guld - Kumite
Laura Lyck: Guld - Kumite
Rasmus Victor Mortensen: Guld - Kumite
Thomas Rytter Meisner: Guld - Kumite
Andreas Schwartz: Guld Kumite
Andreas Schwartz: Guld Kumite - Shubo Ippon Kumite
Victor Jay: Guld - Kumite
Morten Rytter Meisner: Guld - Kumite
Morten Rytter Meisner: Guld - Kumite - Shubo Ippon Kumite
Amalie Andersen: Guld - Kumite
Amalie Andersen: Guld - Kumite - Shubo Ippon Kumite
Thomas Rytter Meisner: Sølv - Shubo Ippon Kumite
Rasmus Olsen: Sølv - Kumite
Alexander Derrett: Sølv - Kumite
Mia Stegler: Sølv - Kumite
Tobias Backer: Sølv - Kumite
Daniel Larsen: Sølv - Kumite
Benjamin Hermansen: Sølv - Kumite
Nanna Skov: Sølv - Kumite
Alexander Derrett: Bronze - Shubo Ippon Kumite
Ida Jørgensen: Bronze - Kumite
Ida Jensen: Bronze - Kumite
Morten Rytter Meisner: "Fighter Pokalen 2012"

BudoNord Open - Kristianstad:
Thomas Rytter Meisner: Guld - Kumite
Rasmus Victor Mortensen: Guld - Kumite (klubrekord: 8-0 på 19 sek.)
Ida Jensen: Sølv - Kumite
Alexander Derrett: Sølv - Kumite
Morten Rytter Meisner: Sølv - Kumite
Daniel Larsen: Bronze - Kumite
Isabell Niemi: Bronze - Kumite
Ida Jørgensen: Bronze - Kumite

Banzai Cup - Berlin:
Laura Lyck: Bronze - Kumite

Lion Cup - Luxemburg:
Laura Lyck: Bronze - Kumite

GI Cup Ishøj:
Rasmus Victor Mortensen: Guld - Kumite
Laura Lyck: Guld - Kumite
Ida Jensen: Guld - Kumite
Thomas Rytter Meisner: Guld - Kumite
Daniel Larsen: Sølv - Kumite
Tobias Backer: Bronze - Kumite

Bushido Open 2012:
Morten Rytter Meisner: Guld - Kumite
Rasmus Victor Mortensen: Guld - Kumite
Amalie Andersen: Sølv - Kumite
Ida Jensen: Bronze - Kumite
Laura Lyck: Bronze - Kumite
Thomas Rytter Meisner: Bronze - Kumite
Benjamin Hermansen: Bronze - Kumite

Gladsaxe Cup 2012:
Amalie Andersen: Dobbelt Guld - Kumite
Morten Rytter Meisner: Dobbelt Guld - Kumite
Ida Jørgensen: Guld - Kumite
Christian Møller: Guld - Kumite
Daniel Stauning: Guld - Kumite
Laura Lyck: Guld - Kumite (klubrekord i finale: 8-0 på 29 sek.)
Thomas Rytter Meisner: Guld - Kumite
Benjamin Hermansen: Sølv - Kumite
Arthur Green: Bronze - Kumite
Rasmus Olsen: Bronze - Kumite
Ida Jensen: Bronze - Kumite

DM D.Karf. Helsinge 2012: (Officielle Danske mesterskaber)
Ida Jørgensen: Dobbelt Guld - Kumite
Sarah Stegler: Guld - Kumite
Phillip Carlsen: Guld - Kumite
Rasmus Mortensen: Guld - Kumite
Amalie Andersen: Sølv - Kumite
Rasmus Olsen: Sølv - Kumite
Morten Rytter Meisner: Sølv - Kumite U21
Alexander Derrett: Bronze - Kumite
Benjamin Hermansen: Bronze - Kumite
Casper Bregnbak: Bronze - Kumite
Mia Stegler: Bronze - Kumite
Morten Rytter Meisner: Bronze - Kumite
Thomas Rytter Meisner: Bronze - Kumite
Victor Jay: Bronze - Kumite

Nordiske Mesterskaber i Kristianstad 2012:
Philip Carlsen: Guld - Hold kumite
Amalie Andersen: Sølv - Kumite
Philip Carlsen: Bronze - Kumite

Talentcup Ulfborg 2012:
Karina Olsen: Guld - Kumite
Sarah Stegler: Guld - Kumite
Alexander Derrett: Guld - Kumite
Rasmus Mortensen: Guld - Kumite
Daniel Stauning: Guld - Kumite
Victor Jay: Guld - Kumite
Anna Gille: Sølv - Kumite
Christian Møller: Sølv - Kumite
Thomas Rytter Meisner: Sølv - Kumite
Casper Bregnbak: Bronze - Kumite
Mia Stegler: Bronze - Kumite
Tobias Backer: Bronze - Kumite

Swedish Open 2012:
Philip Carlsen: Guld - Hold Kumite
Morten Rytter Meisner: Guld - Hold Kumite
Philip Carlsen: Bronze - Kumite
Morten Rytter Meisner: Bronze - Kumite

Ishøj Kumite Cup 2012: (Internationalt stævne)
Ida Jørgensen: Guld - Kumite U21
Ida Jørgensen: Guld - Holdkumite
Thomas Rytter Meisner: Guld - Kumite 13 år +55
Arthur Green: Sølv - Hold kumite kadet
Casper Bregnbak: Sølv - Hold kumite kadet
Victor Jay: Sølv - Hold kumite kadet
Morten Rytter Meisner: Bronze - Kumite U21
Philip Carlsen: Bronze - Kumite +84 kg

­