­
BUSHI KARATE & COMBAT SPORT

Medalje Statistik

­

- Bushi har opbygget en solid grundstamme af elitekæmpere, som hvert år henter mange medaljer, både Nationalt og Internationalt...

BUSHI Trænerteam

 

2018 - 128 medaljer
2017 - 153 medaljer
2016 - 150 medaljer
2015 - 164 medaljer

- Bushi Karate & Combat Sport`s resultater ved stævner:

TOTALT 2013: 132 medaljer
--------------------------------------

Ippon Karate open 2013 - Halmstad, Sverige:
Alexander Nastasijevic: Guld - Kumite
Sebastian Nastasijevic: Guld - Kumite

X-Mas Cup 2013: (Klubmesterskab)
Kumite grp. 1. Drenge 10-12 år.
Emil Hansen: Guld
Victor Larsen: Sølv
Mikkel Marcussen: Bronze
Mads Bendtsen: Bronze

Kumite grp. 2. Piger 12-17 år.
Anne Lauemøller: Guld
Amalie Lauemøller: Sølv
Kim Milling: Bronze
Maria Corel: Bronze

Kumite grp. 3. Drenge 7-10 år.
Oscar Backer: Guld
Casper Carstensen: Sølv
Aske Poulsen: Bronze
Jacob Braarup: Bronze

Kumite grp. 4. Begynder-Mix 6-9 år.
Amaile Bengtson: Guld
Philip Egenfeldt: Sølv
Salik Egede: Bronze
Anna Kofoed Larsen: Bronze

Årets Karate-Ka 2013:
Emil Rosenstrøm

Fighterpokalen 2013:
Victor Emborg Larsen

Danske mesterskaber i Brazilian Jiu-Jitsu:
Emil Frydensberg: Sølv - BJJ
Victor Jay: Bronze - BJJ

Boblecup 2013 - Puljestævne Ishøj:
Oscar Backer: Guld - Kumite (Gruppevinder)
Victor Larsen: Guld - Kumite (Gruppevinder)
Laura Lyck: Guld - Kumite (Gruppevinder)
Sebastian Nastasijevic: Guld - Kumite (Gruppevinder)

Hanse Open - Lübeck, Tyskland:
Ida Jensen: Sølv - Hold Kumite
Laura Lyck: Sølv - Hold Kumite
Sarah Diaz: Sølv - Hold Kumite (Vi "lånte" Sarah fra Greve Karate)
Emil Rosenstrøm: Sølv - Hold Kumite
Daniel Stauning: Sølv - Hold Kumite
Rasmus Mortensen: Sølv - Hold Kumite
Tobias Backer: Sølv - Hold Kumite
Daniel Stauning: Bronze - Kumite

Kaizen Open 2013:
Rasmus Mortensen: Guld - Kumite
Andreas Schwartz: Sølv - Kumite

Banzai Cup - Berlin, Tyskland:
Sebastian Nastasijevic: Bronze - Kumite

BudoNord Open 2013 - Göteborg, Sverige:
Andreas Schwartz: Guld - Kumite
Sebastian Nastasijevic: Guld - Kumite
Ida Jensen: Bronze - Kumite
Amalie Bengtson: Bronze - Kumite

SKIF CUP Stilarts DM 2013 - Helsinge:
Amalie Bengtson: Guld - Kumite
Ida Jensen: Guld - Kumite
Laura Lyck: Guld - Kumite
Emil Rosenstrøm: Guld - Kumite
Rasmus Mortensen: Guld - Kumite
Victor Jay: Guld - Kumite
Ida Jørgensen: Guld - Kumite
Thomas Rosenstrøm: Guld - Kumite
Søren Schwartz: Sølv - Kumite
Freja Bendtsen: Bronze - Kumite
Mia Stegler: Bronze - Kumite
Daniel Stauning: Bronze - Kumite
Andreas Schwartz: Bronze - Kumite
Stefan Mundus: Bronze - Kumite
Diana Zimmermann: Bronze - Kata

Tiger Cup 2013 - Solrød:
Oscar Backer: Guld - Kata
Adreas Hansen: Guld - Kata
Emil Rosenstrøm: Guld - Kumite
Alexander Nastasejivic: Guld - Bronze
Sebastian Nastasejivic: Guld - Kumite
Amalie Bengtson: Bronze - Kumite
Ida Jensen: Bronze - Kumite

Czech Open 2013 - Prag, Tjekkiet:
Daniel Stauning: Guld - Kumite
Sebastian Nastasijevic: Guld - Kumite
Emil Rosenstrøm: Sølv - Kumite
Andreas Schwartz: Bronze - Kumite
Rasmus Mortensen: Bronze - Kumite
Alexander Derrett: Bronze - Kumite

Bushido Open 2013 - Helsingborg, Sverige:
Andreas Schwartz: Guld - Kumite
Rasmus Mortensen: Guld - Kumite
Laura Lyck: Bronze - Kumite
Rasmus Mortensen: Guld - Hold Kumite
Daniel Stauning: Sølv - Hold Kumite

Gladsaxe Cup 2013:
Victor Jay: Guld - Kumite
Thomas Rytter Meisner: Sølv - Kumite
Daniel Stauning: Sølv - Kumite
Alexander Nastasejivic: Bronze - Kumite

Adidas Cup - Borås, Sverige:
Alexander Nastasijevic: Guld - Kumite
Sebastian Nastasijevic: Guld - Kumite

Rhein Shiai - Tyskland:
Alexander Nastasijevic: Guld - Kumite
Sebastian Nastasijevic: Sølv - Kumite

Nordisk mesterskab 2013 - Oslo, Norge:
Philip Carlsen - Guld, senior +84 kg
Philip Carlsen - Guld, Hold-kumite
Andreas Schwartz - Sølv, kadet drenge
Amalie Andersen - Sølv, Hold-kumite
Morten Rytter Meisner - bronze, senior -75 kg
Amalie Andersen - bronze, senior - 67 kg

DM D.Karf. Helsinge 2013:
Forbundspokal for bedste klubhold: Ungsenior
Forbundspokal for bedste klubhold: Senior

DM D.Karf. Helsinge 2013: (Officielle Danske mesterskaber)
Amalie Andersen: 3 x Guld - Kumite (Senior –61 kg, ungsenior –59 kg og Shobu Ippon )
Amalie Andersen: 2 x Guld - Tildelt af Danmarks Idrætsforbund - Team Danmark
Philip Carlsen: Guld - Kumite
Morten Rytter Meisner: Guld - Kumite
Isabell Niemi: 2 x Guld - Kumite (senior –55 kg og ungsenior –53 kg)
Emil Frydensberg: Guld - Kumite
Andreas Schwartz: Guld - Kumite
Rasmus Mortensen: Guld - Kumite
Alexander Nastasijevic: Guld - Kumite
Sebastian Nastasijevic: Guld - Kumite
Victor Jay: Sølv - Kumite
Thomas Rytter Meisner: Sølv - Kumite
Isabell Niemi: Sølv - Kumite
Emil Frydensberg: Bronze - Kumite
Victor Jay: Bronze - Kumite
Morten Rytter Meisner: Bronze
Andreas Schwartz: Bronze - Kumite
Salat Ziat: Bronze - Kumite
Daniel Stauning: Bronze - Kumite
Morten Rytter Meisner: Bronze - Hold Kumite
Philip Carlsen: Bronze - Hold Kumite
Allan Shiwani: Bronze - Hold Kumite
Salat Ziat: Bronze - Hold Kumite

Danish Open 2013 Brazilian Jiu-Jitsu:
Emil Frydensberg: Guld - BJJ
Victor Jay: Sølv - BJJ

Swiss Open 2013:
Rasmus Mortensen: Guld - Kumite
Laura Lyck: Sølv - Kumite

Ishøj Kumite Cup 2013: (Internationalt stævne)
Philip Carlsen: Guld - Kumite Senior +84 kg
Morten Rytter Meisner: Guld - Kumite U21 drenge
Andreas Schwartz: Guld - Kumite Kadet -63kg
Alexander Nastasijevic: Guld - Kumite U12 Drenge
Morten Rytter Meisner: Sølv - Senior -75kg
Alexander Derrett: Sølv - Hold Kumite Kadet
Rasmus Mortensen: Sølv - Hold Kumite Kadet
Daniel Stauning: Sølv - Hold Kumite Kadet
Isabell Niemi: Bronze - Kumite U21 piger
Rasmus Mortensen: Bronze - Kumite U14 drenge -50kg
Laura Lyck: Bronze - Kumite piger 11år

­