­
BUSHI KARATE & COMBAT SPORT

Medalje Statistik

­

- Bushi har opbygget en solid grundstamme af elitekæmpere, som hvert år henter mange medaljer, både Nationalt og Internationalt...

BUSHI Trænerteam

 

2018 - 128 medaljer
2017 - 153 medaljer
2016 - 150 medaljer
2015 - 164 medaljer

- Bushi Karate & Combat Sport`s resultater ved stævner:

 TOTALT 2014: 163 Medaljer - 65 x Guld
------------------------------------------------------

X-Mas Cup 2014: (Klubmesterskab)


Grp. 1. Kata Mix I
Alma L. W. Skovgaard: Guld
Anton Borring: Sølv
Olafur R. Arnarson: Bronze
Jasmin Valant: Bronze

Grp. 2. Kata Mix II
Oscar Backer: Guld
Emil Rosenstrøm: Sølv
Victor E. Larsen: Bronze
Oscar L. Harms: Bronze

Grp. 3. Kumite Piger
Amaile Bengtson: Guld
Alma L. W. Skovgaard: Sølv
Anna K. Larsen: Bronze
Alexia Christensen: Bronze

Grp. 4. Kumite Drenge 8-10 år
Sebastian Nastasijevic: Guld
Oscar Backer: Sølv
Christian L. Wang: Bronze
Jacob Braarup: Bronze

Grp. 5. Kumite Drenge 11-14 år
Emil Rosenstrøm: Guld
Victor E. Larsen: Sølv
Emil L. Hansen: Bronze
Theis M. Eriksen: Bronze

Årets Karate-Ka 2014:
Tugce Nur Göltüc

Fighterpokalen 2014:
Oscar Backer

Boble Cup:
Oscar Backer: Guld, Kumite drenge 8 år
Anna Larsen: Guld, Kumite Piger 9 år
Amalie Bengtson: Guld Kumite Piger 10 år
Sebastian Nastasijevic: Guld, Kumite drenge 10 år
Victor Emborg Larsen: Guld, Kumite drenge 11 år
Emil Løngaa Hansen: Guld, Kumite drenge 12 år
Rasmus V Mortensen: Guld, Kumite Cadet
Stævnets bedste fighter: Rasmus V Mortensen

Ippon Cup Halmstad:
Oscar Backer: Guld, Kata drenge 8 år
Oscar Backer: Guld, Kumite drenge 8 år
Amalie Bengtson: Guld, Kumite Piger 10 år
Rasmus V. Mortensen: Guld, Kumite Cadet -63 kg
Daniel Stauning Cadet: Guld, Kumite +70 kg
Victor Jay: Guld, Kumite Senior -75 kg
Rasmus V Mortensen: Guld, Kumite Cadet -63 kg
Thomas Rytter Meisner: Guld, Kumite Cadet -63 kg
Daniel Stauning: Guld, Kumite Cadet -63 kg
Thomas Rytter Meisner: Sølv, Kumite Cadet +70 kg
Tugce Nur Golcuk: Sølv, Kumite Cadet +54 kg
Laura Lyck: Sølv, Hold kumite Piger U 14
Ida Jensen: Sølv, Hold kumite Piger U 14
Sebastian Nastasijevic: Bronze, Kumite drenge 10 år
Laura Lyck: Bronze, Kumite Piger 13 år
Ida Jensen: Bronze, Kumite Piger 13 år
Nicolai Lindhage: Bronze, Kumite Junior -68 kg

Greve Cup:
Oscar Backer: Guld, Kumite drenge 8 år
Victor Emborg Larsen: Bronze, Kumite drenge 11 år
Mads Mainz Bendtsen: Bronze, Kumite drenge 12 år

Gøteborg Kumite Open:
Laura Lyck: Guld, Kumite Piger 13 år
Daniel Stauning: Guld Kumite Cadet +70 kg
Freja Mainz Bendtsen: Sølv, Kumite Piger 9 år
Amalie Bengtson: Sølv, Kumite Piger 10 år
Ida Jensen: Bronze, Kumite Piger 13 år
Laura Lyck: Bronze, Hold kumite Piger U 14
Ida Jensen: Bronze, Hold kumite Piger U 14
Daniel Stauning: Bronze, Hold kumite Drenge kadet
Rasmus V Mortensen: Bronze, Hold kumite Drenge kade

Belgrade Trophy:
Sebastian Nastasijevic: Guld, Kumite Drenge 10 år

Euro Grand Prix Plzen:
Laura Lyck: Sølv, Kumite Piger U14 +50 kg

SKIF Cup 2014:
Amalie Bengtson: Guld, Kumite piger 11 år
Freja Bendtsen: Guld, Kumite piger 9 år
Thomas Rytter: Guld, Kumite drenge 15 år
Victor Larsen: Guld, Kumite drenge 12 år
Victor Jay: Guld, Kumite senior mænd, åben klasse
Victor Jay: Guld, Kumite senior mænd Kyu grader
Anna Larsen: Sølv, Kumite piger 9 år
Oscar Backer: Sølv, Kumite drenge 8-9 år
Oscar Backer: Sølv, Kata drenge 8-15 år
Mads Bendtsen: Sølv, Kumite drenge 10-11 år
Emil Hansen: Sølv, Kumite drenge 12 år
Ida Jørgensen: Sølv, Kumite senior kvinder
Ida Jørgensen: Sølv, Kumite senior/master kvinder
Morten Rytter: Sølv, Kumite senior mænd +75 kg
Morten Rytter: Sølv, Kumite senior mænd, åben klasse
Morten Rytter: Sølv, Holdkumite senior mænd
Victor Jay: Sølv, Holdkumite senior mænd
Tugce Nur Gölük: Sølv, Kumite piger kadetter 14-15 år
Andreas Jul-Larsen: Bronze, Kumite drenge 10-11 år
Daniel Stauning: Bronze, Kumite drenge kadet 14-15 år
Oscar Harms: Bronze, Kumite drenge kadet 14-15 år
Freja Bendtsen: Bronze, Kata piger 8-15 år
Arnar Olufson: Bronze, Kata senior mænd kyu grader

Tiger Cup 2014:
Mads Mainz Bendtsen: Guld, Kumite Drenge 11 år
Oscar Backer: Guld, Kumite Drenge 8 år
Freja Mainz Bendtsen: Sølv, Kumite Piger 8 år
Victor Emborg Larsen: Bronze, Kumite Drenge 10 år
Amalie Bengtson: Bronze, Kumite Piger 10 år
Oscar Backer: Bronze, Kata Drenge 8 år

BudoNord Open 2014:
Oscar Backer: Guld, Drenge 8 år (Kata)
Victor Jay: Guld, Kumite Junior -68kg
Sebastian Nastasijevic: Guld, Kumite Drenge 10 år
Rasmus V. Mortensen: Guld, Kumite Cadet -63kg
Laura Lyck: Guld, Kumite Piger 12-13 år
Oscar Backer: Sølv, Kumite Drenge 8 år
Freja Mainz Bendtsen: Sølv, Kumite Piger 8 år
Ida Jensen: Sølv, Piger Kumite 12-13 år
Victor Jay: Bronze, U21 Kumite åben klasse
Amalie Bengtson: Bronze, Kumite Piger 10 år
Victor Emborg Larsen: Bronze, Kumite Drenge 10 år
Nicolai Lindhage: Bronze, Kumite Drenge junior
Samt: Laura Lyck: Fighterpokalen for dagens bedste fighter.

Austrian Junior Open 2014:
Laura Lyck: Bronze, Kumite Piger 12-13 år +155cm
Rasmus V. Mortensen: Bronze, Kumite Cadet -63kg

Boble Cup 2014:

Laura Lyck: Guld, Kumite Piger 13 år
Amalie Bengtson: Guld, Kumite Piger 10 år

Gøteborg Open 2014:
Sebastian Nastasijevic: Guld, Kumite Drenge 10 år
Alexander Nastasijevic: Guld, Kumite Drenge 13 år
Laura Lyck: Guld, Kumite Piger 13 år
Victor Jay: Guld, Kumite Junior -68kg
Amalie Bengtson: Sølv, Kumite Piger 10 år
Rasmus V. Mortensen: Sølv, Kumite Cadet -63kg
Alexander Derrett: Bronze, Kumite Cadet -70kg

Gladsaxe Cup 2014:

Amalie Bengtson: Guld, Kumite Piger 10 år
Victor Emborg Larsen: Guld, Kumite Drenge 10 år
Sebastian Nastasijevic, Guld, Kumite Drenge 10 år
Alexander Nastasijevic: Guld, Kumite Drenge 13 år
Rasmus V. Mortensen: Guld, Kumite Cadet
Søren Schwartz: Sølv, Kumite Masters
Andreas Jul-Larsen: Bronze, Kumite Drenge 10 år
Mads Mainz Bendtsen: Bronze, Kumite Drenge 11 år
Frederik Bengtson: Bronze, Kumite Cadet
Daniel Stauning: Bronze, Kumite Cadet
Arnar Olufsson: Bronze, Kumite Masters (Kata)

SKIF Europamesterskaber - Dresden, Tyskland:
Laura Lyck: Guld, Kumite Piger 12-13 år
Philip Carlsen: Guld, Kumite Senior +75kg
Søren Schwartz: Guld, Kumite Masters hold
Ida Jensen: Sølv, Kumite Piger 12-13 år
Victor Jay: Sølv, Kumite Junior
Philip Carlsen: Sølv, Kumite Senior hold
Philip Carlsen: Sølv, Kumite Grand Master
Daniel Stauning: Kumite Bronze, Cadet

Bushido Open 2014:
Rasmus V. Mortensen: Guld, Kumite  Cadet hold
Thomas Rytter Meisner: Guld, Kumite Cadet hold
Alexander Derrett: Guld, Kumite Cadet hold
Amalie Bengtson: Guld, Kumite Piger 10 år
Thomas Rytter Meisner: Guld, Kumite Cadet -70kg
Andreas Schwartz: Guld, Kumite Junior -68kg
Victor Jay: Guld, Kumite Junior -61kg
Rasmus V. Mortensen: Sølv, Kumite Cadet -63kg
Alexander Derrett: Sølv, Kumite Cadet -70kg
Daniel Stauning: Bronze, Kumite mix hold
Freja Mainz Bendtsen: Bronze, Kumite Piger 8 år

Nordisk Mesterskab 2014 - Riga, Letland: (Officielle Nordiske mesterskaber)
Philip Carlsen: Guld - Kumite, Senior +84
Philip Carlsen: Bronze - Hold Kumite

DM D.Karf. Helsinge 2014: (Officielle Danske mesterskaber)
Philip Carlsen: Guld - Kumite, Senior +84
Sebastian Nastasijevic: Guld - Kumite, Drenge 9 år
Alexander Derrett: Sølv - Kumite, Cadet –70 kg
Laura Lyck: Sølv - Kumite, Piger 13 år
Daniel Stauning: Sølv - Kumite, Drenge 13 år +50 kg
Thomas Rosenstrøm: Sølv - Kumite, Master +35 år
Victor Jay: Bronze - Kumite, Junior – 61 kg og ippon shobu
Alexander Nastasijevic: Bronze - Kumite, Drenge 13 år –50 kg
Amalie Bengtson: Bronze - Kumite, Piger 10 år
Freja Mainz Bendtsen: Bronze - Kumite, Piger 8 år
Rasmus V. Mortensen: Bronze - Cadet Hold Kumite
Thomas Rytter Meisner: Bronze - Cadet Hold Kumite
Alexander Derrett: Bronze - Cadet Hold Kumite

Swedish Open 2014:

Laura Lyck: Sølv, Kumite Piger 13 år
Rasmus V. Mortensen: Bronze, Kumite Cadet -57kg

Ishøj Kumite Cup 2014:
Alexander Nastasijevic: Bronze, Kumite U14 -45kg

­