­
BUSHI KARATE & COMBAT SPORT

Medalje Statistik

­

- Bushi har opbygget en solid grundstamme af elitekæmpere, som hvert år henter mange medaljer, både Nationalt og Internationalt...

BUSHI Trænerteam

 

2018 - 128 medaljer
2017 - 153 medaljer
2016 - 150 medaljer
2015 - 164 medaljer

- Bushi Karate & Combat Sport`s resultater ved stævner:

TOTALT 2016: 150 medaljer - 45 x GULD
-----------------------------------------------------

- Budo Cup 2016:

Malou Thalsøe: Guld - Kumite
Oscar Backer: Guld - Kumite
Mikkel Stauning: Guld - Kumite
Victor Emborg Larsen: Guld - Kumite
Freja Mainz Bendtsen: Sølv - Kumite
Tiffany Thalsøe: Sølv - Kumite
Daniel Stauning: Sølv - Kumite
Maja Radakovic: Bronze - Kumite
Mia Stegler: Bronze - Kumite

- X-Mas Cup 2016: (Klubmesterskab):

Grp. 1. Kata Piger 6-10 år:
Malou Thalsøe: Guld
Sofia Møgelvang: Sølv
Maja Radakovic: Bronze

Grp. 2. Kata Drenge 6-10 år:
Mikkel Stauning: Guld
Olafur Klargaard: Bronze

Grp. 3. Kata Piger 11-14 år:
Alexia Christiansen: Guld
Claudia Buwembo: Sølv
Malou Augustinus: Bronze

Grp. 4. Kata Drenge 11-14 år:
Anton Borring: Sølv
Adam Begstrup: Bronze
Philip Jacobsen: Bronze

Grp. 5. Kumite Piger 6-10 år:
Malou Thalsøe: Guld
Maja Radakovic: Sølv
Sofia Møgelvang: Bronze

Grp. 6. Kumite Drenge 6-10 år:
Mikkel Stauning: Guld
Maximillian Aabenhus: Bronze

Grp. 7. Kumite Piger 11 -14 år:
Claudia Buwembo: Guld
Jasmin Valant: Sølv
Laura Philipsen: Bronze
Malou Augustinus: Bronze

Grp. 8. Kumite Drenge 11-14 år:
Anton Borring: Sølv
Adam Begstrup: Bronze
Sefik Nemli: Bronze

Årets Karate-Ka 2016:
Bushi Helsinge: Oscar Backer

- Austrian Open:
Laura Lyck: Sølv Kumite

- Danske Stilartsmesterskaber - SKIF CUP 2016:
Malou Thalsøe: Guld - Kumite
Laila Delsouz: Guld - Kumite
Laila Delsouz: Guld - Kumite
Daniel Stauning: Guld - Kumite
Victor Jay: Guld - Holdkumite
Nicolaj Lindhage: Guld - Holdkumite
Alexander Derret: Guld - Holdkumite
Arnar Klargaard: Guld - Holdkumite
Mikkel Stauning: Sølv - Kumite
Alexander Derret: Sølv - Kumite
Victor Jay: Sølv - Kumite
Christian Thalsøe: Sølv - Kumite
Victor Emborg Larsen: Bronze - Kumite
Freja Mainz Bendtsen: Bronze - Kumite
Victor Jay: Bronze - Kumite
Malou Thalsøe: Bronze - Kata

- SKIF Venskabsstævne:
Oliver Nielsen: Guld - Kumite
Maja Radakovic: Guld - Kumite
Caroline Andresen: Sølv - Kumite

- Polish Open:
Philip Carlsen: Guld - Holdkumite
Laura Lyck: Sølv - Kumite
Philip Carlsen: Bronze - Kumite

- WIKF DENMARK EUROPAMESTERSKABERNE I ROTTERDAM, HOLLAND 30.9-2.10:
Laura Lyck, Girls 14-15 years +54kg [kumite] GULD
Erika Batakujevic, Girls 12-13 years -45kg [kumite] GULD
Philip Carlsen, Male 18-34 years +84kg [kumite] GULD
Caroline Petra Jensen, Girls 16-17 years -59kg [kumite] SØLV
Caroline Petra Jensen, Girls 16-17 years [kumite team] SØLV
Oscar Backer, Boys 10-11 years -40kg [kumite] SØLV
Laura Lyck, Girls 14-15 years [kumite team] SØLV
Laura Lyck, Girls 14-15 years open [kumite] BRONZE    
Mads Bendtsen, Boys 12-13 years +57kg [kumite] BRONZE
Mads Bendtsen, Boys 12-13 years [kumite team] BRONZE   
Oscar Backer, Boys 10-11 years [kumite team] BRONZE
Philip Carlsen, Male 18-34 years Champions Cup [kumite] BRONZE
Vanesa Radakovic, Girls 12-13 years -55kg [kumite] BRONZE

- BudoNord Open 2016 - Sverige:
Malou Thalsøe - [kumite] Guld
Malou Thalsøe - [kumite] Guld (Kata)
Laura Lyck - [kumite] Guld
Freja Bendtsen - [kumite] Sølv
Victor Emborg Larsen -  [kumite] Sølv
Mikkel Stauning - [kumite] Sølv
Tiffany Thalsøe - [kumite] Sølv
Daniel Stauning - [kumite] Sølv

- Kaizen Open:
Daniel Stauning: Bronze - Kumite

- SKIF DENMARK VERDENSMESTERSKABERNE I JAKARTA, IDONESIEN 26.-28.8:
Philip Carlsen, Male 18-39 years +84kg [kumite] SØLV
Philip Carlsen, GRAND CHAMPION [kumite] SØLV

- Göteborg Karate Open:
Malou Thalsøe: Guld - Kata
Freja Mainz Bendtsen: Guld - Kumite
Caroline Jensen: Guld - Kumite
Mikkel Stauning: Sølv - Kumite
Christian Thalsøe: Sølv - Kata
Christian Thalsøe: Sølv - Kumite
Mikkel Stauning: Bronze - Kumite
Malou Thalsøe: Bronze - Kumite
Oscar Backer: Bronze - Kumite

- Gladsaxe Cup:
Erika Batakujevic: Guld - Kumite
Erika Batakujevic: Guld - Kata
Vanessa Radakovic: Guld - Kumite
Oliver Nielsen: Guld - Kata
Oliver Nielsen: Sølv - Kumite
Nicolaj Lindhage: Sølv - Kumite
Vanessa Radakovic: Bronze - Kumite

- Bushido Open:
Maja Radakovic: Guld - Kumite
Erika Batakujevic: Guld - Kumite
Erika Batakujevic: Sølv - Kata
Freja Mainz Bendtsen: Sølv - Kumite
Mikkel Stauning: Sølv - Kumite
Oliver Nielsen: Sølv - Kata
Malou Thalsøe: Sølv - Kumite
Vanessa Radakovic: Bronze - Kumite
Caroline Jensen: Bronze - Kumite
Arnar Klargaard: Bronze - Kumite
Christian Thalsøe: Bronze - Kumite
Daniel Stauning: Bronze - Kumite
Victor Emborg Larsen: Bronze - Kumite
Andreas Juul-Larsen: Bronze - Kumite
Oscar Backer: Bronze - Kumite
Laura Phillipsen: Bronze - Kata
Laila Delsouz: Bronze - Kumite
Mikkel Stauning: Bronze - Kata
Maja Radakovic: Bronze - Kata

- Arawaza Cup:
Christian Thalsøe: Bronze - Kumite
Christian Thalsøe: Bronze - Kata
Malou Thalsøe: Bronze - Kumite
Malou Thalsøe: Bronze - Kata

- Nordisk Mesterskaber - WKF:
Philip Carlsen: Guld - Holdkumite
Laura Lyck: Bronze - Kumite

- Officielle Danmarksmesterskaber 2016:
Laura Lyck: Guld - Kumite – Shobu Ippon
Laura Lyck: Guld - Kumite
Daniel Stauning: Guld - Kumite – Shobu Ippon
Philip Carlsen: Guld - Kumite – Shobu Ippon
Caroline Jensen: Guld - Kumite
Nicolaj Lindhage: Sølv - Kumite
Erika Batakujevic: Sølv - Kumite
Erika Batakujevic: Sølv - Kata
Oscar Backer: Sølv - Kumite
Vanessa Radakovic: Sølv - Kumite
Nicolaj Lindhage: Bronze - Kumite
Laila Delsouz: Bronze - Kumite
Laila Delsouz: Bronze - Kumite
Victor Jay: Bronze - Kumite
Victor Jay: Bronze - Kumite
Mikkel Stauning: Bronze - Kumite
Philip Carlsen: Bronze - Kumite
Philip Carlsen: Bronze - Holdkumite
Nicolaj Lindhage: Bronze - Holdkumite
Victor Jay: Bronze - Holdkumite
Oscar Backer: Bronze - Kumite

- Swedish Open:
Malou Thalsøe: Guld - Kumite
Caroline Jensen: Sølv - Kumite
Erica Batakujevic: Sølv - Kumite
Nicolaj Lindhage: Bronze - Kumite
Nicolaj Lindhage: Bronze - Kumite
Victor Jay: Bronze - Kumite U21
Victor Jay: Bronze - Kumite Senior
Victor Jay: Bronze - Holdkumite
Nicolaj Lindhage: Bronze - Holdkumite
Erica Batakujevic: Bronze - Kata
Victor Emborg Larsen: Bronze - Kumite

- Ishøj Kumite Cup:
Erica Batakujevic: Guld - Kumite
Caroline Jensen: Sølv - Holdkumite
Daniel Stauning: Bronze - Kumite
Victor Jay: Bronze - Kumite
Caroline Jensen: Bronze - Kumite
Ida Jensen: Bronze - Kumite
Victor Jay: Bronze - Holdkumite

­