­
BUSHI KARATE & COMBAT SPORT

Medalje Statistik

­

- Bushi har opbygget en solid grundstamme af elitekæmpere, som hvert år henter mange medaljer, både Nationalt og Internationalt...

BUSHI Trænerteam

 

2018 - 128 medaljer
2017 - 153 medaljer
2016 - 150 medaljer
2015 - 164 medaljer

- Bushi Karate & Combat Sport`s resultater ved stævner:

TOTALT 2017: 153 medaljer - 48 X Guld
------------------------------------------------------------

- X-Mas Cup 2017: (Klubmesterskab):

Grp. 1. Kata Piger 6-10 år:
Malou Thalsøe: Guld
Sofia Møgelvang: Sølv
Ida Mainz: Bronze
Maja Radakovic: Bronze

Grp. 2. Kata Drenge 6-10 år:
Kevin Aalborg: Guld
Aleksandr Hansen: Sølv
Elias Kristensen: Bronze
Mannus Eliasen: Bronze

Grp. 3. Kata Piger 11-16 år:
Erika B. Sørensen: Guld
Cherry Suwannapak: Sølv
Jasmin Valant: Bronze
Nicoline Wacker: Bronze

Grp. 4. Kata Drenge 11-14 år:
Mikkel Stauning: Guld
Philip Jacobsen: Sølv
Olafur Klargaard: Bronze

Grp. 5. Kumite Piger 6-10 år:
Malou Thalsøe: Guld
Maja Radakovic: Sølv
Hanna Bruxdevixz: Bronze
Caroline Andreasenr: Bronze

Grp. 6. Kumite Drenge 6-10 år:
Kevin Aalborg: Guld
Aleksandr Hansen: Sølv
Elias Kristensen: Bronze
Mannus Eliasen: Bronze

Grp. 7. Kumite Piger 11 -16 år:
Anna Larsen: Guld
Jasmin Valant: Sølv
Plammi Suwannapak: Bronze
Preaploy Inyai: Bronze

Grp. 8. Kumite Drenge 11-14 år:
Mikkel Stauning: Guld
Olafur Klargaard: Sølv

Årets Karate-Ka 2017:
Bushi: Erika Batakujevic

Fighterpokalen 2017:
Jasmin Valant

- GREVE / PANDA CUP 2017, Greve, Danmark:

Maja Radakovic: Guld - Kumite
Theodora Christensen: Guld - Kumite
Mads Bendtsen: Bronze - Kumite, junior
Victor Larsen: Bronze - Kumite, junior
Hanna Bruzdevixz: Bronze - Kumite
Caroline Andreasen: Bronze - Kumite
Victor Larsen: Bronze - Kumite, kadet

- DANSKE STILARTSMESTERSKABER - SKIF CUP 2017:

Anna K. Larsen: Guld - Kumite
Caroline P. Jensen: Guld - Kumite
Christian Thalsøe: Guld - Kumite
Erika Batakujevic: Guld - Kumite
Oscar Backer: Guld - Kumite
Victor Jay: Guld - Kumite åben klasse
Victor Jay: Guld - Kumite
Arnar Klargaard: Sølv - Hold Kumite hold
Christian Thalsøe: Sølv - Hold Kumite hold
Daniel Stauning: Sølv - Kumite
Freja Bendtsen: Sølv - Kumite
Laila Delsouz: Sølv - Kumite åben klasse
Laila Delsouz: Sølv - Kumite
Lars Uth: Sølv - Hold Kumite hold
Malou Thalsøe: Sølv - Kumite
Oliver Nielsen: Sølv - Kata
Tiffany Thalsøe: Sølv - Kumite
Vanesa Radakovic: Sølv - Kumite
Victor Jay: Sølv - Hold Kumite hold
Alexia Christiansen: Bronze - Kumite
Maja Radakovic: Bronze - Kumite
Mikkel Stauning: Bronze - Kumite
Oliver Nielsen: Bronze - Kumite
Theodora Christiansen: Bronze - Kumite

- POLISH OPEN 2017, Bielsko-Biala, Polen:
Erika Batakujevic: Guld - Kumite, Juniorklassen
Malou Thalsøe: Sølv - Kumite
Vanesa Radakovic: Sølv - Holdkumite U14
Philip Carlsen: Bronze - Kumite
Maja Radakovic: Bronze - Kumite
Victor Jay: Bronze - Kumite -60 kg

- KAIZEN OPEN 2017, Kolding, Danmark:
Oliver NIelsen: Sølv - Kumite
Oliver Nielsen: Bronze - Kata
Laila Delsouz: Bronze - Kumite
Laila Delsouz: Bronze - Kumite, åben klasse

- LION CUP 2017, Luxembourg
:
Vanesa Radkovic: Sølv - Kumite
Philip Carlsen: Bronse - Kumite

- BUDO CUP 2017, Ishøj Danmark:
Maja Radakovic: Guld - Kumite
Freja Bendtsen: Guld - Kumite
Oscar Backer: Guld - Kumite
Maja Radakovic: Sølv - Kata
Malou Thalsøe: Sølv - Kumite
Mikkel Stauning: Sølv - Kumite
Anna Larsen: Sølv - Kumite
Oliver Nielsen: Sølv - Kata
Daniel Stauning: Sølv - Kumite
Malou Thalsøe: Bronze - Kata
Oliver Nielsen: Bronze - Kumite

- GLADSAXE CUP 2017, Gladsaxe, Danmark:
Oscar Backer: Guld - Kumite
Erika Batakujevic: Guld - Kumite
Daniel Stauning: Guld - Kumite
Erika Batakujevic: Sølv - Kumite Kadet
Victor Jay: Sølv - Kumite
Laila Delsouz: Bronze - Kumite
Mads Bendtsen: Bronze - Kumite

- SKIF EUROPAMESTERSKABER 2017, Hradec Kralove, Tjekkiet:

Victor Jay: Guld - Kumite senior -67 kg
Daniel Stauning: Guld – Kumite junior drenge
Daniel Stauning: Guld – Holdkumite junior drenge
Oliver Nielsen: Guld – Holdkumite junior drenge
Mads Bendtsen: Guld – Holdkumite junior drenge
Philip Carlsen: Sølv – Holdkumite senior mænd
Victor Jay: Sølv – Holdkumite senior mænd
Alexander Derrett: Sølv – Holdkumite senior mænd

- Desuden blev Sensei Erling Marcussen tildelt Guld, for
sin coachrolle for Danmark som mest vindende Nation.

- Bushido Open 2017, Helsingborg, Sverige:
Caroline P. Jensen: Guld - Kumite
Erika Batakujevic: Guld - Kumite
Erika Batakujevic: Guld - Hold Kumite
Malou Thalsøe: Guld - Kata
Malou Thalsøe: Guld - Kumite
Mikkel Stauning: Guld - Kumite
Oliver Nielsen: Guld - Kumite
Vanesa Radakovic: Guld - Hold Kumite
Daniel Stauning: Sølv - Kumite
Freja Bendtsen: Sølv - Kumite
Laila Delsouz: Sølv - Kumite
Mads Bendtsen: Sølv - Kumite
Maja Radakovic: Sølv - Kumite
Maja Radakovic: Bronze Kata
Oscar Backer: Bronze - Kumite
Vanesa Radakovic: Bronze - Kumite

- Nordisk Mesterskab, Tallin - Estonia:
Philip Carlsen: Guld - Hold Kumite, Senior

- Arawaza Cup, Leipzig - Tyskland:
Freja Bendtsen: Guld - Hold kumite U14
Freja Bendtsen: Guld - Kumite U12

- Officielle Danmarksmesterskaber 2017 - Greve:
Malou Thalsøe: Guld - Kata
Malou Thalsøe: Guld - Kumite
Philip Carlsen: Guld - Kumite
Philip Carlsen: Guld - Kumite, Shobu Ippon
Freja Bendtsen: Sølv - Kumite
Oscar Backer: Bronze - Kata
Oscar Backer: Bronze - Kumite
Caroline Jensen: Bronze - Kumite
Daniel Stauning: Bronze - Kumite, Shobu Ippon
Daniel Stauning: Bronze - Hold Kumite
Alexander Derrett: Bronze - Hold Kumite
Laila Delsouz: Bronze - Kumite, Ungsenior
Laila Delsouz: Bronze - Kumite, Senior
Victor Jay: Bronze - Kumite, Ungsenior
Victor Jay: Bronze - Hold Kumite
Nicolai Lindhage: Bronze - Hold Kumite
Philip Carlsen: Bronze - Hold Kumite

- Swedish Open 2017, Malmø:
Oscar Backer: Guld - Kumite

- Ishøj Karate Cup 2017:
Philip Carlsen: Sølv - Kumite
Oscar Backer: Bronze - Kumite
Philip Carlsen: Bronze - Hold Kumite
Laila Delsouz: Bronze - Kumite, Ungsenior
Laila Delsouz: Bronze - Kumite, Senior
Victor Jay: Bronze - Kumite, Ungsenior
Victor Jay: Bronze - Kumite, Senior
Victor Jay: Bronze - Hold Kumite
Nicolai Lindhage: Bronze - Hold Kumite
Oliver Nielsen: Bronze - Kumite
Erika Batakujevic: Bronze - Kumite
Erika Batakujevic: Bronze - Hold Kumite
Vanesa Radakocic: Bronze - Kumite
Vanesa Radakocic: Bronze - Hold Kumite
Freje bendtsen: Bronze - Hold Kumite
Caroline Jensen: Bronze - Kumite

­