­
BUSHI KARATE & COMBAT SPORT
harasuto 2019 11 - Guld til Oscar efter en stor præstation -   - Harasuto World Cup 2019, Lodz Polen...

- Bushi stillede med 9 kæmpere, med ialt 19 starter til årets Harasuto World Cup 2019 i Lodz, Polen. Det blev til en enkelt Guld, en Sølv og to Bronze. Trods mange udfordringer, blev Bushi tredje bedste Danske klub ved dette udtagelsesstævne.

Harasuto World Cup er et stort stævne med 965 deltagere fra 13 lande.

Det fører til 1.371 starter. Stævnet er et såkladt kategori 4. stævne, og samtidigt er det udtagelsesstævne til det Danske landshold, så det er her der skal virkelig vises "Mod og Mandshjerte", og at man formår at tage medaljer og point til de store udlandske stævner.
- Oscar Backer GULD:
- Oscar viste storform på dagen, da han efter flere spændende kampe stod øverst på sejrspodiet for at modtage en yderst velfortjent Guldmedalje i klassen Kumite U14 drenge -45kg. Oscar er inde i en rigtig god periode, hvor han virkelig høster frugterne af en hård og målrettet træning. Han delog sammen med Mikkel Stauning også i klassen Kumite kadet -50kg, hvor begge drenge kun fik et par kampe på måtten.

Sølv til pigerne:
- Freja Bendtsen, Vanesa Radakovic og Erika Batakujevic kæmpede i holdkamp: Female team kadet. Her måtte pigerne desværre se sig slået af Sportskarate i finalen.

harasuto 2019 02
- Freja, Vanesa og Erika stod klar til holdkampen -
Bronzemedaljer:
- Erika Batakujevic måtte se sig slået i kampen mod finalerne. Heldigvis fik hun muligheden for at kæmpe om Bronzemedaljer. Her fik hun heldigvis sejrviljen fra U21 tilbage. En velfortjent Bronze til Erika. Hun deltog også i klassen Kumite kadet -54kg, hvor hun blev slået ud i de indledende kampe.

- Freja Bendtsen tog en lidt overraskende Bronze i klassen female kadet +54kg. I den afgørende kamp om Bronze slog hun Ditte Kallestrup fra Sportskarate. Kampen ender 0-0 og skal afgøres med dommerflag, her bliver resultatat 3-2 til Freje`s fordel. Flot resultat ved et katagori 4 stævne, som også er et resultatstævne til brug for optagelse på det Danske landshold.

Øvrige kæmpere fre Bushi:
- Mads Bendtsen male junior -76kg. - Laila Delsouz female senior -68kg. - Maja Radakovic girls U10 +30kg og U12 -35kg. - Daniel Stauning male U21 -84kg. Mikkel Stauning boys kadet -52kg og U14 +50kg...

Tomult og tvivlsomme kendelser:
- Ovennævnte kæmpere fra Bushi kæmpede bravt i deres respektive kumiteklasser og havde både gode og lærerige kampe. Flere af kæmperne var med til et internationalt kategori 4 stævne for første gang, for lige at teste formen forud for vores SKIF VM i Tjekkiet sidst i juni. Stævnet bar desværre voldsomt præg af tvivlsomme dommerkendelser og direkte fejl. Ligesom ekstreme forsinkelser dagen igennem, så lørdagens kampe først sluttede omkring midnat.

- Helt galt gik det dog da drengenes holdkumite skulle starte. Holdets tredje kæmper, Malte Beltoft,  var ikke færdig med sin individuelle pulje og stod til at kæmpe finale der. Modstanderen, Letland havde en meget ubehalelig coach der krævede at vores hold blev disket. Det førte til en hel del diskution (Læs "Bitchfight"). Vi kæmpede imod og til sidst indvilligede vi i at Mikkel og Oscar kunne kæmpe først imens vi ventede på Malte skulle kæmpe færdig. Mikkel tabte, Oscar vandt. Malte blev sparket ned (i hovedet) i finalekampen i egen pulje. Lægen meldte ham klar, men kamplederen gav sejren til modstanderen i vores holdkamp - Alt imens lægen tilså Malte. Vi protesterede selvfølgelig, højlydt og vedholdende.

Til sidst indrømmede de, at de havde begået en procedurefejl, "Men nu var det jo for sent at ændre". Kæmpe frustration hos alle de Dansker der naturligt nok var kommet tililende.

harasuto 2019 12
- Oliver Nielsen må kæmpe hårdt i sin Katapulje -
Kata:
- Oliver Nielsen som i 2019 er kommet på det Danske landshold, deltog i to klasser: Kata male junior, samt Kata male senior. Oliver taber desværre sin første kamp i begge sine puljer: Male senior: 2-3 og male junior: 0-5 (Flagdommer system)

/red.
­